خواص کاپوچینو

با خواص و تاثیرات کاپوچینو بیشتر آشنا شوید

کاپوچینو نوشیدنی محبوب بسیاری از افراد در سراسر جهان است. کاپوچینو نیز از مشتقات قهوه است و به اندازه یک فنجان اسپرسو دارای کافئین است. اما آیا این کافئین برای بدن شما مفید است؟

 گفته می‌شود مصرف کاپوچینو باعث هشیاری و همچنین پیشگیری از بیماری‌های فراوانی می‌شود. اما آیا شنیده‌ها در مورد خواص کاپوچینو پشتوانه علمی دارد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی اثرات کاپوچینو و خواص آن بپردازیم.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو، نام نوشیدنی است که به صورت ترکیبی از دو شات قهوه اسپرسو، شکر و مقداری شیر و کف شیر به اندازه معین تشکیل می‌شود. همان‌طور که اشاره شد پایه اصلی آن قهوه است و شما در نهایت مزه‌ای تلخ خواهید چشید. کاپوچینو از مفیدترین نوشیدنی‌های روزانه است.

خواص کاپوچینو:

۱. منبع آنتی اکسیدان است

 بر اساس پژوهش‌ها اثبات شده که قهوه بیش از هزار نوع آنتی اکسیدان در دانه‌های خود دارد. کاپوچینو نیز منبع رژیمی مناسبی برای دریافت کافئین و آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها ترکیبات مهمی هستند که در واکنش‌های مختلف بدن شرکت دارند و عامل خنثی شدن رادیکال‌های آزاد در بدن انسان هستند.

رادیکال‌های آزاد از جمله عوامل مهم در تشکیل سلول‌های سرطانی و بیماری‌های پوستی است. علاوه بر این آنتی اکسیدان های موجود در یک لیوان کاپوچینو، عامل مؤثری در درمان التهاب‌های مفصلی است.

۲. کاهش دهنده خستگی است

قهوه و کاپوچینو مقادیر زیادی کافئین در خود دارند. کافئین از جمله ترکیباتی است که استقامت بدن در انجام حرکات ورزشی را بالا می‌برد. همچنین به کاهش خستگی و انقباض عضلات در هنگام ورزش کمک می‌کند. خوردن کاپوچینو باعث افزایش سطح اسید چرب و پایین آمدن سطح درد در بدن ورزشکاران می‌شود. در بلندمدت خوردن کاپوچینو، استقامت ورزشکار را بالا می‌برد.

۳. به هضم غذا کمک می‌کند

یک فنجان کاپوچینو در روز به هضم غذا کمک می‌کند. این نوشیدنی معجزه گر از اختلالات گوارشی هم جلوگیری می‌کند.

  1. مقوی حافظه کوتاه مدت است

 افرادی که روزانه دوز خاصی از کافئین دریافت می‌کنند، عملکرد مغزی و فعالیت مغزی مؤثرتری نسبت به افراد دیگر دارند. همچنین خوردن کاپوچینو به طور خاص، سرعت واکنش مغز انسان را افزایش می‌دهد.

دلیل تقویت حافظه کوتاه مدت افراد بر اثر خوردن کاپوچینو، تأثیر مستقیم کافئین موجود در آن روی قسمت حافظه و حواس است. بنابراین به عنوان یک نتیجه قطعی می‌توان گفت خوردن کاپوچینو حافظه کوتاه مدت و تمرکز حواس افراد را تقویت می‌کند، اما این میزان تأثیر و مدت زمان اثرگذاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

  1. از خطر ابتلا به آلزایمر می‌کاهد

همان‌طور که اشاره کردیم، کاپوچینو و کافئین باعث افزایش موقت حافظه کوتاه مدت و فعالیت مغزی می‌شود. دیابت و رشد پلاک‌های بتا آمیلوئید دو عامل مهم در بروز آلزایمر است. ترکیبات موجود در کاپوچینو از بروز هر دو فاکتور تا مقدار زیادی جلوگیری می‌کند. بر همین اساس است که محققان اعلام کرده‌اند خوردن چند لیوان قهوه یا فراورده‌های آن نظیر کاپوچینو می‌تواند احتمال بروز آلزایمر را کاهش دهد.

۶. از احتمال بروز سرطان می‌کاهد

عادت خوردن روزانه چند فنجان قهوه یا مشتقات آن نظیر کاپوچینو، باعث کاهش احتمال بروز سرطان‌های مختلف در افراد می‌شود. دلیل ضد سرطانی بودن ترکیبات کاپوچینو را در انتی اکسیدان های آن باید جست.

 پلی فنول ها دسته‌ای از آنتی اکسیدان ها هستند که در طی چند سال اخیر به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل ضد سرطانی در ترکیبات غذایی شناخته شده‌اند. کاپوچینو مقادیر زیادی پلی فنول در خود دارد. آنتی اکسیدان ها به مانند یک عامل بازدارنده از تشکیل سلول سرطانی جلوگیری می‌کند.

  1. از احتمال ابتلا به دیابت می‌کاهد

کاپوچینو دارای خواصی است که احتمال بروز دیابت را کاهش می‌دهد. بر اساس همین نظر با خوردن هر فنجان کاپوچینو، هفت درصد احتمال بروز دیابت در شما کاهش پیدا می‌کند. مهم‌ترین دلیل این امر برقراری تعادل در ترشح انسولین بدن است.

 همچنین در درجه دوم، کاپوچینو از بروز مشکلات و التهاب‌های درون بافتی جلوگیری می‌کند. اسید کافئیک موجود در کاپوچینو، سری پروتئین‌هایی که در بدن افراد مبتلا به دیابت دیده شده است را به شدت کاهش می‌دهد. ترکیبات موجود در کاپوچینو موجب مهار شدن پلی اتیل آمیلوئید می‌شود که نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد .

۸. برای سلامت قلب و عروق مفید است

 خوردن روزانه کاپوچینو، احتمال بروز بیماری‌های قلبی را تا بیست درصد کاهش داده است. کاپوچینو بر اساس گفته‌های فوق دارای انتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی است، که باعث کاهش بروز التهاب‌های شریانی می‌شود. کاهش احتمال بروز التهاب، فشار وارد به قلب، عروق و مغز را کاهش می‌دهد و در نتیجه شما با احتمال کمتر بروز حملات و آسیب‌های قلبی به زندگی خود ادامه می‌دهید.

 مطالعات نشان می‌دهد، کاپوچینو به کاهش احتمال مرگ زودرس در افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

۹. برای کودکان مفید است

دکتر تاماس دی پائولیس می‌گوید که نوشیدن مقدار کمی کاپوچینو برای کودکان مفید است و می‌تواند به بهبود تمرکز آن‌ها کمک کند. همچنین ترکیب کاپوچینو با شیر احتمال افسردگی در کودکان را کاهش می‌دهد.

  1. برای کبد چرب و سنگ کیسه صفرا مفید است

کافئین موجود در کاپوچینو احتمال ابتلا به سنگ‌های صفراوی و کبد چرب را کاهش می‌دهد. زیرا کافئین انقباض‌های صفرا را بهبود بخشیده و مانع از شکل گیری سنگ می‌شود.

۱۱. به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند

 کاپوچینو به عنوان یک دیورتیک عمل می‌کند و به عنوان یک چربی سوز باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. این نوشیدنی عملکرد را با کاهش دادن خستگی بهبود می‌بخشد.

۱۲.محفاظ دندان‌هاست

مصرف کاپوچینو به علت وجود خواص ضد باکتریایی، موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

۱۳. درمان سردرد است

کافئین موجود در کاپوچینو سردرد را کاهش می‌دهد. کافئین اندازه عروق خونی را کاهش داده و از شدت سردرد کم می‌کند.

تاثیرات معجزه مانند کاپوچینو

همان طور که می دانید، کاپوچینو دارای کافئین بوده و کافئین نوعی ماده محرک است. بنابراین معمولاً برای صبحانه میل می‌شود، همچنین دانش آموزان و دانشجویان هم در شب‌های امتحانات، از این نوشیدنی استفاده می‌کنند تا قدرت تمرکزشان بالا برود.

کارمندان هم وقتی احساس می‌کنند که برای ادامه کار انرژی ندارند می‌توانند سری به نزدیکترین کافی شاپ زده، با خوردن یک فنجان کاپوچینو انرژی خود را باز بیابند.

 شرکت پوران پودر سپاهان با نام تجاری لترا مفتخر به تولید و ارائه بهترین و اصیل‌ترین پودر کاپوچینو برای کافی شاپ ها است که می‌تواند خستگی یک روز کاری سخت را از دوش شما برداشته و آرامشی همراه با انرژی برایتان به ارمغان بیاورد.

بررسی و پژوهش‌های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت کرده است که مصرف کاپوچینو خستگی عضلات و ماهیچه‌ها را برطرف می‌کند، اشتها را کاهش می‌دهد ویبوست را از میان می‌برد.

همچنین ماهیچه‌های شش را شل می‌کند که باعث سهولت در امر تنفس می‌شود. به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می‌دهد و برهمکاری عضلات چشم می‌افزاید.

 مهارت و دقت در انجام کارها را افزایش می‌دهد، مرکز تفکر را تحریک کرده و بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می‌افزاید و به انسان تیزهوشی می‌دهد.

پس با توجه به خواص بیشماری که برای کاپوچینو یاد کردیم از مفیدترین نوشیدنی‌های روزانه محسوب می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد که با نوشیدن کاپوچینو از اثرات معجزه گر آن استفاده نمایید.