چند نکته مهم که باید بستنی فروش ها بدانند

با ورود به فصل تابستان یکی از بهترین مکان هایی که میتوان از گرما تابستان فرار کرد، رفتن به مغازه بستنی فروشی و خوردن یک بستنی خوشمزه است. در دیگر فصل ها نیز مغازه های بستنی فروشی از محبوب ترین ها هستند.

اما اداره کردن یک بستنی فروشی مطلوب و ارایه بستنی هایی سالم و خوشمزه چندان کار آسانی نیست و نیاز به رعایت اصولی دارد که باعث می شود مشتری ها به بستنی فروشی شما جذب شوند.

چند نکته مهم که باید بستنی فروش ها بدانند

این نکات و اصولی که بستنی فروش ها باید بدانند چیست؟ رعایت بهداشت چقدر می تواند در جذب مشتری تاثیر بگذارد؟ آیا کیفیت مواد اولیه اهمیت دارد؟

با ما باشید تا در دنیای بستنی فروش ها به این پرسش ها بپردازیم.

توصیه هایی به بستنی فروش ها
مغازه بستنی فروشی باید در مسیر های پر رفت آمد قرار بگیرد، بعلاوه فراموش نکنید که دور و بر شما از جنس مغازه شما وجود نداشته باشد.

همچنین سعی کنید تا چند صد متری خود جای مناسب برای پارک داشته باشید، چون عمده ی فروش شما شبها و در تایم تفریح مردم است.

میتوانید برای جذب مشتری از منو هایی خاص و جذاب استفاده کنید. برای مثال در منو قسمتی برای نوجوانان و افراد در حال رشد قرار دهید، یا قسمتی از منو را برای خانم های باردار بچینید. و یا حتی میتوانید نوشیدنی های رژیمی یا محصولات مناسب برای پوست را مشخص کنید .این منو یا هر ایده جذاب دیگری میتواند شما را موفق کند.

بستنى هم مانند بشقاب غذا حتی احتیاج به ارایش درسرو دارد، نحوه عمل اورى با طعم و رنگ هاى مختلف، تنوع در تاپینگ، دکور مناسب و… همگى در جذابیت یک بستنى فروشى تأثیر دارد.

مواد تشکیل دهنده بستنی

مواد تشکیل‌دهنده بستنی اعم از خامه، شیر، شکر، مغز خشکبار (گردو، پسته، بادام)، میوه‌ها و طعم‌دهنده‌ها بوده که از حساسیت زیادی برخوردارند و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، احتمال بروز هر نوع آلودگی و به تبع آن ایجاد مسمومیت در مصرف‌کننده افزایش می‌یابد.

بستنی فروش ها میتوانند انواع پودرهای بستنی لترا را از شرکت پوران پودر سپاهان برای ساخت بستنی های خود تهیه نمایند که از نظر سلامت و کیفیت بهترین بوده و در مزه های متنوعی ارایه می شود و همزمان کیفیت و طعمی به یاد ماندنی را برای مشتریان خاطره سازی می کند.

شرایط نگهداری میوه ها و مواد اولیه

اصولا مواد غذایی از جنبه نگهداری به ۲ گروه تقسیم می شوند:

دسته اول مواد غذایی فساد پذیرند که باید در شرایط سرما نگهداری شوند. سردخانه بالای صفر درجه سانتی گراد که همان محیط  یخچال است و سردخانه زیر صفر درجه سانتی گراد که فضای فریزر را در برمی گیرد.

دسته دوم مواد غذایی هستند که فساد پذیری کمتری دارند. این گروه را باید در مکان های خشک، خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهیم.

مغزها جذب رطوبت بالایی ندارند و می توان آنها را در یخچال نگهداری کرد. اگر، مغزها به مدت طولانی در شرایط نامناسب (گرما، رطوبت زیاد و تهویه نامناسب) نگهداری شوند، احتمال رشد قارچ های میکروسکوپی در آنها بالا خواهد رفت.

چند نکته مهم که باید بستنی فروش ها بدانند

نکات بهداشتی که در تهیه بستنی باید رعایت گردد

۱.استفاده از شیر پاستوریزه و اطمینان از سلامت آن.

۲.در نظافت وسایل تهیه بستنی دقت نموده و در محل محفوظی نگهداری شود.
۳.آنچه که در آن وسایل برداشت بستنی از قبیل قاشق و یا وسیله دیگر را شستشو می‌دهند، باید مرتباً تعویض گردد.
۴.از اضافه کردن خامه غیرپاستوریزه یا حرارت ندیده در بستنی خودداری شود.

۵.بستنی به دلیل اینکه از مواد اولیه حساس به آلودگی میکروبی نظیر: شیر، تخم‌مرغ، ژلاتین تهیه می‌گردد، از نگهداری آن به مدت طولانی در فریزر خودداری نمایید.

۶.بستنی نرم شده قابل مصرف نیست. چون میکروبها در آن به شدت ازدیاد حاصل نموده و برای اینکه این مواد قابل استفاده شوند باید یک مرتبه دیگر به آنها حرارت داد و سپس منجمد کرد.

نکات بهداشتی که باید توسط کارکنان بستنی فروشی رعایت شود

۱.تمام کارکنان مغازه های بستنی فروشی باید از روپوش‌های مناسب استفاده کنند که بر روی آنها لک یا پارگی وجود نداشته باشد و ترجیحا این لباس‌ها باید به رنگهای روشن تهیه شوند.

۲.کارکنان این محیط‌ها باید توجه کنند که اگر روی پوست دست آنها زخم، بریدگی یا سوختگی وجود داشته باشد، باید دست‌های خود را با بتادین ضدعفونی کرده و تا حد امکان از دستکش مناسب برای فعالیت استفاده کنند.

۳.باید بلافاصله پس از نظافت مکان، دست‌های خود را با آب و صابون مناسب شستشو دهند و باید از شستشوی دستها در سینگ خودداری شود.

۴.کارکنان نباید به هیچ وجه در زمان کار از زیورآلات و دستبند استفاده کنند، خانمها نیز اگر در چنین محیط‌هایی فعالیت می‌کنند نباید از لاک و ناخن مصنوعی استفاده کنند، از لحاظ بهداشتی روپوش کارکنان باید دارای آستین بلند باشد تا از ریختن موهای دست در مواد غذایی پیشگیری به عمل آید.

۵.کارکنان به هیچ عنوان نباید وسایل شخصی خود مانندکفش یا جوراب‌ها را بر روی یخچال یا نزدیک مواد غذایی قرار دهند بلکه این لباس‌ها در کمدهای مخصوص به خود قرار گیرند.

۶.تمام سبزی‌ها و همچنین میوه‌ها باید با شیوه درست طی چهار مرحله سالم‌سازی شوند. در مرحله اول باید میوه‌های خراب و گندیده از سایر میوه‌ها جدا شوند. سپس میوه‌های سالم را در ظرف مخصوص قرار داده و به ازای هر یک لیتر آب، سه تا پنج قطره مایع ظرفشویی در ظرف ریخته شود و به مدت پنج دقیقه این میوه‌ها شستشو داده شوند تا انگلها و باکتری‌هایی که در روی سطح آنها قرار دارد از بین بروند. پس از آن باید میوه‌ها را در ظرف دیگری قرار داده و توسط محلول‌های مخصوص ضدعفونی شوند و سپس آنها را با آب فشار قوی آبکشی کنیم.

۷.مواد شوینده و شیمیایی را نباید به هیچ عنوان در کنار مواد غذایی قرار داد. همچنین استفاده از طعم‌دهنده‌ها، اسانس‌ها و شیرین‌کننده‌های شیمیایی در بستنی‌ها ممنوع است.

چند نکته مهم:

 • قرار دادن قهوه به مدت طولانی در معرض هوا سبب از دست رفتن طعم و جذب رطوبت می شود.
 • بستنی فروشی ها باید مجهزبه دستگاه یخ ساز باشند و از یخ های دیگر استفاده ننماید.
 • از سلامت شیر مصرفی مطمئن باشد و از شیر پاستوریزه استفاده نماید.

چند نکته مهم که باید بستنی فروش ها بدانند

طعم و بوی بستنی

طعم و بوی بستنی باید طبیعی و مطابق با طعم و بوی نوع میوه ها یا محصول اصلی بستنی مورد نظر بوده و عاری از هرگونه طعم و بوی خارجی،سوختگی،ترشیدگی و کپک زدگی باشد. افزودن هرگونه طعم دهنده به فرآورده غیر مجاز است.

بستنی باید فاقد هرگونه بقایای گیاهی و مواد غذایی مانند پوست،هسته،دم و برگ میوه باشد.

کلام پایانی

در دهه‌های اخیر به موازات افزایش آگاهی ‌مردم نسبت به بهداشت عمومی‌ و اهمیت یافتن مسئله حفظ سلامت، مصرف سرانه انواع بستنی نیز به طور مرتب افزایش یافته است. بستنی فروش ها با توجه به مسائل بهداشتی و رعایت اصولی که در این مقاله ذکر شد می توانند در میدان رقابت پیروز شوند.

 

 تکنیک‌های نورپردازی و تأثیر آن در کافی شاپ

 تکنیک‌های نورپردازی و تأثیر آن در کافی شاپ

اصول نور پردازی دکوراسیون داخلی کافی شاپ شما باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد زیرا موجب جذب هرچه بیشتر مشتری می‌گردد. همچنین تقسیم درست نور در محیط داخلی کافه امری ضروری است زیرا یکی از جذابیت‌های هر کافی شاپی نورپردازی به کار رفته در آن است.

 تکنیک‌های نورپردازی و تأثیر آن در کافی شاپ

مشتریان زمانی که قرار است چند ساعتی از وقت خود را در کافه شما بگذرانند علاوه بر کیفیت نوشیدنی‌ها و قهوه‌ها، نور کافه نیز تأثیر زیادی بر رضایت آن‌ها دارد. ازین جهت شرکت پوران پودر سپاهان با ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین پودرهای شربت و بستنی و همچنین نوشیدنی‌های گرم با نام تجاری لترا به کافی شاپ ها، می‌تواند کیفیت نوشیدنی‌های کافه شما را تضمین کند تا هنگامی که مشتریان برای اولین بار وارد کافی شاپ شما می‌شوند طعم بیادماندنی نوشیدنی‌ها همراه با ظاهر و نورپردازی منحصر به فرد کافه شما را هرگز از خاطر نبرند.

نور پردازی بسیار سلیقه‌ای است اینکه که شما از سپری کردن زمان خود در چه فضاهایی لذت می‌برید؟ چقدر نورپردازی کافی شاپ در معیار انتخاب شما تاثیرگذار است؟

چنانچه سیستم روشنایی و نورپردازی کافی شاپ به خوبی با دکور هماهنگ باشد و محیطی جذاب ایجاد کند، تمامی مشتریان مشتاق حضور در رستوران خواهند بود و روزبروز بر تعدادشان اضافه می‌شود، اما اینکه، چه تکنیک‌هایی برای نورپردازی کافی شاپ ها وجود دارد؟ اصول صحیح نورپردازی کافی شاپ بر چه معیاری استوار است؟ چطور با نورپردازی تکنیکی در نگاه اول مشتری جذب یک کافی شاپ می‌شود؟

در این پاسخ چند ایده و تکنیک مدرن و جذاب برای نورپردازی کافی شاپ شما مطرح می‌کنیم که می‌تواند کلید موفقیت و شناخته شدن کافی شاپ شما در منطقه باشد.

نورپردازی طبیعی

تلفیق نور طبیعی و طراحی داخلی کافی شاپ کار سختی نیست، اما به طور قطع می‌تواند نمای کلی محیط را بهتر کند. این کار نه تنها تهویهٔ هوا وچشم انداز محیط را بهتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود فضای داخلی، نیروبخش و وسیع به نظر برسد. همچنین انرژی مثبت مضاعفی در فضا به وجود می‌آورد که از خستگی چشم مشتریان نسبت به نورهای مصنوعی جلوگیری می‌کند. اضافه کردن متعادل نور خورشید به فضای کافی شاپ ها همیشه خوشایند بنظر می‌رسد.

 نورپردازی عمومی

این نوع نورپردازی زیربنای نورهای بعدی است که جهت زیبایی محیط فضای داخلی کافی شاپ استفاده می‌شود. نورپردازی عمومی باعث می‌شود تا فضای کافه شما بدون در نظر گرفتن روشنایی‌های دیگر، در تمامی فضاها نوری یک دست داشته باشد. مهم‌ترین مزیت استفاده از این نوع روشنایی عدم وجود نقاط تاریک و سایه‌های شدید در محیط کافی شاپ شما است.

استفاده صحیح از نورپردازی تاکیدی

 نورپردازی تاکیدی باعث می‌شود تا توجه مخاطبین و مشتریان شما به محدوده‌ای خاص جلب شود. استفاده صحیح از این نوع روشنایی در کافی شاپ می‌تواند باعث افزایش فروش و بهبود وضعیت کسب و کار شما شود.

استفاده از چراغ‌های رنگی برای تزیین محیط داخلی

 استفاده از ریسه‌های رنگی اگر به صورت صحیح و غیر اغراق شده باشد می‌تواند حال و هوای کافه یا کافی شاپ شما را به صورت مثبت تحت تأثیر قرار دهد. ریسه‌های رنگی با قابلیت تغییر رنگ و همچنین کنترل نوردهی جذابیت بصری فوق العاده می‌توانند داشته باشند.

از نورهای گرم استفاده کنید

 نورهای گرم و با دمای رنگ پایین باعث ایجاد حس آرامش و راحتی در مشتریان شما می‌شوند. استفاده از نور گرم در کافی شاپ فضا را دلپذیر می‌کند و استرس را از مشتریان شما دور می‌سازد و باعث می‌شود لحظات شیرین‌تری را سپری کنند.

استفاده از چراغ‌های آویز

 بسیاری از افراد برای مطالعه یا انجام کارهای روزمره‌شان به کافه‌ها سر می‌زنند. استفاده از چراغ‌های آویز می‌تواند نور مورد نیاز این امور را با هزینه و صرف انرژی کمتری تأمین کند، بدون این که فضاهای دیگر کافه شما تحت تأثیر این روشنایی قرار بگیرد.

استفاده از آینه و چراغ‌های کوچک

 استفاده از آینه‌ها و چراغ‌های کوچک می‌تواند باعث بهبود کیفیت روشنایی کافه شما شود. البته حتماً در نظر داشته باشید که آینه‌ها نباید طوری استفاده شوند که موجب ایجاد نارضایتی و احساس نامطلوب در مشتریان شوند.

استفاده از تکنیک نورپردازی برای کوتاه یا بلند جلوه دادن ارتفاع فضای کافی شاپ

در کافی شاپ برای بلندتر نشان دادن ارتفاع سقف می‌توان از چراغ‌های پایه دار کروی که بر روی زمین قرار می‌گیرند یا چراغ‌های دیواری که نور را به سقف می‌تابانند استفاده کنید. روشن کردن سقف آن را بلندتراز آنچه هست نشان می‌دهد.

برای کوتاه‌تر جلوه دادن ارتفاع محیط کافی شاپ و صمیمانه‌تر کردن آن، نور را از سقف دور نگاه دارید و برای روشن کردن فضا از چراغ‌های دیواری که نور رابه پایین می‌تابانند و آباژورهایی با کلاه‌های سر بسته استفاده کنید.

استفاده ازتکنیک نورپردازی برای وسیع‌تر نشان دادن فضای کافی شاپ

اگر می‌خواهید فضای کافی شاپ بزرگ‌تر به نظربرسد دو دیوار روبه رو به هم را با تاباندن نور کاملاً روشن کنید به این ترتیب فاصله آنها بیشتر به نظر می‌رسد. و باعث می‌شود فضای داخلی وسیع‌تر به چشم بیاید.

 تقسیم نور در نقاط مهم

نگاه مستقیم مشتریان به نقاط روشن و چشمگیر کافی شاپ است. برای تقسیم نور حتی می‌توانید از بخش‌هایی از کافی شاپ همچون بار و یا ورودی رستوران که سبب جلب توجه می‌شوند، استفاده کنید.

استفاده از نورپردازی در فضای بیرونی کافی شاپ

فضای بیرون کافی شاپ همانند ویترین می‌ماند اگر از نورپردازی جذابی برخوردار باشد می‌تواند مشتریان بسیاری را جذب کند. بیرون کافی شاپ همانند داخل آن باید از نورپردازی خوبی برخوردار باشد. می‌توانید از شمع روی میز، فانوس‌های آویزان و از تکنیک‌های روشنایی جلوی در ورودی استفاده کنید.

سخن پایانی

با هر قهوه‌ای که مشتری در یک کافی شاپ می‌نوشد نورپردازی چشم نواز کافه را هم به خاطر می‌سپارد، احتمالاً در آینده دوباره به آن کافی شاپ باز می‌گردد و می‌خواهد که آن حس مثبت را باری دیگر تجربه کند. یک نورپردازی خوب مرکز جاذبهٔ هر کافی شاپی است. زیرا می‌تواند حس تشویق و اظهار خشنودی  مشتری را در نخستین دیدار که وارد رستوران می‌شود، برانگیزید. همچنین ویژگی‌های کافی شاپ را با برجسته سازی و جلب توجه به موارد خاص و مثبت افزایش می‌دهد.

 نورپردازی برای کافی شاپ ها نیاز به ظرافت بیشتری دارد تا یک نورپردازی کلی جهت فضاهای داخلی تجاری و یا مسکونی. این امر بطور ناخودآگاه یک انرژی مثبت ایجاد کرده و اشتهای مشتریان را بیشتر می‌کند.

 نورپردازی داخل کافه‌ها باید روشن و ملایم باشد، تا بتواند در این فضا یک انرژی مثبت دوستانه ایجاد کند. اگرچه، لازم است یک توازن، از طریق تاکید بر نور وتجهیزات زینتی در فضا ایجاد شود.

امیدواریم با بکارگیری این تکنیک‌ها و پیشنهادات بتوانید کافی شاپی با بازدهی بالا و جذاب برای مشتریان خود به راه بیندازید و در جهت برآوردن انتظارات مشتریان موفق باشید.

خواص شربت‌های خوشمزه و جایگزینی آنها به جای نوشابه

تبلیغات رنگارنگی که هر کدام از برندهای نوشابه‌های ناسالم را تبلیغ می‌کنند هیچ کدام به اثرات ناسالم ومضّر نوشابه‌ها اشاره‌ای ندارند.

اما آیا می دانید نوشابه‌ها بطور دقیق چه مضراتی دارند؟ آیا اصلاً فایده‌ای برای بدن دارند؟ چه نوشیدنی‌هایی را می‌توانیم برای جایگزینی نوشابه‌ها در نظر بگیریم؟ نوشیدنی‌های جایگزین نوشابه چه خواصی دارند؟

اگر واقعاً ًبرای رفع تشنگی ازاین نوشابه‌های ناسالم استفاده می‌کنیم چندین جایگزین مناسب، وسالم و در دسترس وجود دارند که می‌توانند تشنگی شما را بر طرف کنند. با ما همراه باشید تا به این موارد بپردازیم.

خواص شربت‌های خوشمزه و جایگزینی آنها به جای نوشابه

مضرات نوشابه

ابتلا به دیابت

یک بطری نوشابه حاوی ۱۰ قاشق شکر است به همین دلیل احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های دیابتی را افزایش می‌دهد. همچنین موجب افزایش وزن و چاقی هم می‌شود.

آسیب به دندان‌ها

با مصرف نوشابه پلاک دندان‌ها بزرگ شده و موجب کرم خوردگی آن‌ها می‌شود. هم چنین مشکلات لثه نیز ممکن برای مصرف کننده نوشابه به وجود آید.

پوکی استخوان

فسفریک اسید موجود در نوشابه در توانایی بدن برای جذب کلسیم تداخل به وجود می‌آورد؛ این تداخل رفته رفته موجب بروز نرمی و پوکی استخوان می‌شود.

افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی

کافئین بالای نوشابه موجب بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، تومور سینه، ضربان نامنظم قلب، فشار خون بالا  می‌شود.

نوشابه، دشمن سلامتی

در تولید نوشابه از آسپارتام یک نوع شیرینی مصنوعی به جای قند استفاده می‌شود که تاثیرات زیان باری از جمله ایجاد تشنج، ام اس، تومور مغزی،  دیابت و اختلالات عاطفی به دنبال دارد.

نوشیدنی سالم و جایگزین نوشابه چیست؟

به منظور جلوگیری از تشدید عوارض ناشی از مصرف نوشابه‌های قندی گازدار بر سلامتی انسان، باید از جایگزین‌های دیگری همچون آب میوه‌ها و انواع شربت‌های طبیعی استفاده کرد.

در این میان شرکت پوران پودر سپاهان مفتخر به تولید پودر نوشیدنی‌ها و شربت‌های خوشمزه کافی شاپی با نام تجاری لترا است که علاوه بر دارا بودن فواید زیاد برای بدن، می‌توانند شما را از آسیب نوشابه‌ها در امان دارند. در ادامه به معرفی انواع نوشیدنی‌های سالم و جایگزین نوشابه می‌پردازیم.

شربت آلبالو

شربت آلبالو نه تنها طراوات‌بخش و خوشمزه است، بلکه حدود ۱۲۰ کالری در هر یک فنجان دارد و سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم و آهن است.

 1. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
 2. متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند و با چربی‌ها مبارزه می‌کند.
 3. مشکل بی‌خوابی را رفع می‌کند.

 

شربت انار

درحال‌حاضر توجه محققان به میوه انار به عنوان یک میوهٔ شگفت‌انگیر جلب شده است.

 1. سلامت قلب را بهبود می‌دهد.
 2. فشار خون را در حد تعادل حفظ می‌کند.
 3. از کم‌خونی جلوگیری می‌کند.
 4. برای زنان باردار مفید است.
 5. آب انار بافت پوست و مو را بهبود می‌بخشد.

شربت انبه

 شربت انبه ، علاوه بر مزه‌ای لذیذ، فواید سلامتی و زیبایی دیگری نیز دارد.

 1. سطح کلسترول را پایین می‌آورد.
 2. برای کم‌خونی مفید است.
 3. برای سلامت چشم مفید است.
 4. تمام بدن را قلیایی می‌کند.

 

شربت موز

برای کسانی که تلاش می‌کنند وزن‌شان را افزایش دهند مصرف روزانه یک لیوان شربت موز تمام فواید موز را برای بدنشان به همراه می‌آورد و وزنشان را نیز افزایش می‌دهد. به علاوه، موز می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند. هم‌چنین، پتاسیم موجود در موز نقش مهمی در شکل‌گیری ماهیچه ایفا می‌کند و باعث می‌شود بدن‌تان شکل ایده‌آلی پیدا کند

شربت سیب

از فواید مصرف شربت سیب هنگام صبحانه کاهش خطر ابتلا به دیابت است. به علاوه شربت سیب، غنی از فیبر است که از این طریق می‌توانید رژیم غذایی و مصرف قندتان را مدیریت کنید. همچنین مواد مغذی بسیار مفیدی در شربت سیب وجود دارد.

 1. فشار خون را تنظیم می‌کند.
 2. از زخم معده جلوگیری می‌کند و آن را درمان می‌کند.
 3. زیبایی و جوانی پوست را حفظ می‌کند.

 

شربت آناناس

یکی از فواید شربت آناناس برای سلامتی خاصیت طبیعی این میوه جهت مدیریت سطح کلسترول خون است.

 1. از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند.
 2. به کاهش وزن کمک می‌کند.
 3. کم‌خونی را درمان می‌کند.

شربت توت فرنگی

شربت توت فرنگی برای سلامت قلب مفید است. شربت توت فرنگی نه تنها غنی از ویتامین سی است بلکه سرشار از پتاسیم نیز هست.

پتاسیم می‌تواند میزان بیش از اندازهٔ سدیم را در بدن کاهش دهد؛ به این ترتیب، دیگر لازم نیست نگران ابتلا به بیماری فشار خون بالا، کلسترول، یا هر وضعیت دیگری باشید که برای سلامت قلب‌تان ضرر داشته باشند.

شربت بلوبری

مواد موجود در بلوبری می‌توانند سلامت مغز را حفظ کنند. محققان تأثیر شربت بلوبری روی حافظه را در افراد مسن بالای هفتادسال که حافظه‌شان به دلیل روند پیرشدن دچار مشکل شده بودند مورد بررسی قرار دادند.

افرادی که هر روز شربت بلوبری خورده بودند در مباحث یادگیری، به خاطر سپردن و تست‌های عملکرد ذهنی بسیار بهتر از گروه دیگر بودند. پس اگر مغزتان را دوست دارید شربت بلوبری بنوشید.

شربت طالبی

شربت طالبی عامل سلامتی بدن در زمینه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن، رفع مشکلات قلبی و عروقی، جلوگیری از سرطان، درمان بی‌خوابی، درمان مشکلات قاعدگی، درمان دندان درد، درمان آرتروز و بهبود روند هضم محسوب می‌شود.

شربت طالبی به دلیل دارا بودن پتاسیم، مانع از فشار خون بالا در بدن فرد می‌شود و به خاطر مقادیر بالایی از ویتامین سی از تصلب شرایین و لخته شدن خون در قلب جلوگیری می‌کند.

شربت پرتقال

پرتقال نه تنها طعم فوق‌العاده‌ای دارد بلکه قدرت دفاعی بدن را نیز به سرعت بالا می‌برد. شربت پرتقال به بدن‌تان کمک می‌کند با بیماری‌هایی نظیر عارضهٔ قلبی و عروقی، سرطان و اختلالات دستگاه گوارش مبارزه کند.

با مصرف شربت پرتقال، مواد مغذی بدون نیاز به فرآیند گوارشیِ چندانی به سرعت جذب جریان خون می‌شوند.

شربت تمشک

شربت تمشک خون را تصفیه می‌کند همچنین کسانی که فشار خون دارند، کسانی که نقرس دارند همچنین کسانی که سرخک یا آبله مرغان گرفته‌اند روزانه شربت تمشک میل نمایند.

خوردن شربت تمشک برای مبتلایان به دیابت، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد، اختلالات روده‌ها و عفونت مجاری ادرار بسیار مفید است.

شربت موهیتو

شربت موهیتو با ترکیب کردن آب، نعنا تازه، شکر و لیموی تازه تهیه می‌شود. شربت موهیتو به دلیل استفاده از بیس لیمو منبع سرشاری از ویتامین سی می‌باشد و بر تقویت دستگاه ایمنی بدن تاثیز بسزایی دارد.

هیچ داروی طبیعی بهتر از ترکیب نعناع و لیمو برای از بین بردن بوی بد دهان وجود ندارد. همچنین نعنا سرشار از آنتی اکسیدان است و در جلوگیری از سرطان بسیار مفید است.

سخن آخر

سبک زندگی سالم دیگر صرفاً یک واژه لوکس نیست، بلکه به هدف اصلی بیش‌تر آدم‌هایی تبدیل شده است که مراقب زندگی و سلامتی‌شان هستند.

مصرف خوراکی‌های سالم از جمله راه‌های رسیدن به این هدف است. پس با حذف نوشابه‌های قندی و مضر و جایگزینی انواع آبمیوه‌ها و شربت‌های سالم لایف استایلی به دور از امراض و مشکلات بدنی داشته باشید.

خواص کاپوچینو

با خواص و تاثیرات کاپوچینو بیشتر آشنا شوید

کاپوچینو نوشیدنی محبوب بسیاری از افراد در سراسر جهان است. کاپوچینو نیز از مشتقات قهوه است و به اندازه یک فنجان اسپرسو دارای کافئین است. اما آیا این کافئین برای بدن شما مفید است؟

 گفته می‌شود مصرف کاپوچینو باعث هشیاری و همچنین پیشگیری از بیماری‌های فراوانی می‌شود. اما آیا شنیده‌ها در مورد خواص کاپوچینو پشتوانه علمی دارد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی اثرات کاپوچینو و خواص آن بپردازیم.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو، نام نوشیدنی است که به صورت ترکیبی از دو شات قهوه اسپرسو، شکر و مقداری شیر و کف شیر به اندازه معین تشکیل می‌شود. همان‌طور که اشاره شد پایه اصلی آن قهوه است و شما در نهایت مزه‌ای تلخ خواهید چشید. کاپوچینو از مفیدترین نوشیدنی‌های روزانه است.

خواص کاپوچینو:

۱. منبع آنتی اکسیدان است

 بر اساس پژوهش‌ها اثبات شده که قهوه بیش از هزار نوع آنتی اکسیدان در دانه‌های خود دارد. کاپوچینو نیز منبع رژیمی مناسبی برای دریافت کافئین و آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها ترکیبات مهمی هستند که در واکنش‌های مختلف بدن شرکت دارند و عامل خنثی شدن رادیکال‌های آزاد در بدن انسان هستند.

رادیکال‌های آزاد از جمله عوامل مهم در تشکیل سلول‌های سرطانی و بیماری‌های پوستی است. علاوه بر این آنتی اکسیدان های موجود در یک لیوان کاپوچینو، عامل مؤثری در درمان التهاب‌های مفصلی است.

۲. کاهش دهنده خستگی است

قهوه و کاپوچینو مقادیر زیادی کافئین در خود دارند. کافئین از جمله ترکیباتی است که استقامت بدن در انجام حرکات ورزشی را بالا می‌برد. همچنین به کاهش خستگی و انقباض عضلات در هنگام ورزش کمک می‌کند. خوردن کاپوچینو باعث افزایش سطح اسید چرب و پایین آمدن سطح درد در بدن ورزشکاران می‌شود. در بلندمدت خوردن کاپوچینو، استقامت ورزشکار را بالا می‌برد.

۳. به هضم غذا کمک می‌کند

یک فنجان کاپوچینو در روز به هضم غذا کمک می‌کند. این نوشیدنی معجزه گر از اختلالات گوارشی هم جلوگیری می‌کند.

 1. مقوی حافظه کوتاه مدت است

 افرادی که روزانه دوز خاصی از کافئین دریافت می‌کنند، عملکرد مغزی و فعالیت مغزی مؤثرتری نسبت به افراد دیگر دارند. همچنین خوردن کاپوچینو به طور خاص، سرعت واکنش مغز انسان را افزایش می‌دهد.

دلیل تقویت حافظه کوتاه مدت افراد بر اثر خوردن کاپوچینو، تأثیر مستقیم کافئین موجود در آن روی قسمت حافظه و حواس است. بنابراین به عنوان یک نتیجه قطعی می‌توان گفت خوردن کاپوچینو حافظه کوتاه مدت و تمرکز حواس افراد را تقویت می‌کند، اما این میزان تأثیر و مدت زمان اثرگذاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 1. از خطر ابتلا به آلزایمر می‌کاهد

همان‌طور که اشاره کردیم، کاپوچینو و کافئین باعث افزایش موقت حافظه کوتاه مدت و فعالیت مغزی می‌شود. دیابت و رشد پلاک‌های بتا آمیلوئید دو عامل مهم در بروز آلزایمر است. ترکیبات موجود در کاپوچینو از بروز هر دو فاکتور تا مقدار زیادی جلوگیری می‌کند. بر همین اساس است که محققان اعلام کرده‌اند خوردن چند لیوان قهوه یا فراورده‌های آن نظیر کاپوچینو می‌تواند احتمال بروز آلزایمر را کاهش دهد.

۶. از احتمال بروز سرطان می‌کاهد

عادت خوردن روزانه چند فنجان قهوه یا مشتقات آن نظیر کاپوچینو، باعث کاهش احتمال بروز سرطان‌های مختلف در افراد می‌شود. دلیل ضد سرطانی بودن ترکیبات کاپوچینو را در انتی اکسیدان های آن باید جست.

 پلی فنول ها دسته‌ای از آنتی اکسیدان ها هستند که در طی چند سال اخیر به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل ضد سرطانی در ترکیبات غذایی شناخته شده‌اند. کاپوچینو مقادیر زیادی پلی فنول در خود دارد. آنتی اکسیدان ها به مانند یک عامل بازدارنده از تشکیل سلول سرطانی جلوگیری می‌کند.

 1. از احتمال ابتلا به دیابت می‌کاهد

کاپوچینو دارای خواصی است که احتمال بروز دیابت را کاهش می‌دهد. بر اساس همین نظر با خوردن هر فنجان کاپوچینو، هفت درصد احتمال بروز دیابت در شما کاهش پیدا می‌کند. مهم‌ترین دلیل این امر برقراری تعادل در ترشح انسولین بدن است.

 همچنین در درجه دوم، کاپوچینو از بروز مشکلات و التهاب‌های درون بافتی جلوگیری می‌کند. اسید کافئیک موجود در کاپوچینو، سری پروتئین‌هایی که در بدن افراد مبتلا به دیابت دیده شده است را به شدت کاهش می‌دهد. ترکیبات موجود در کاپوچینو موجب مهار شدن پلی اتیل آمیلوئید می‌شود که نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد .

۸. برای سلامت قلب و عروق مفید است

 خوردن روزانه کاپوچینو، احتمال بروز بیماری‌های قلبی را تا بیست درصد کاهش داده است. کاپوچینو بر اساس گفته‌های فوق دارای انتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی است، که باعث کاهش بروز التهاب‌های شریانی می‌شود. کاهش احتمال بروز التهاب، فشار وارد به قلب، عروق و مغز را کاهش می‌دهد و در نتیجه شما با احتمال کمتر بروز حملات و آسیب‌های قلبی به زندگی خود ادامه می‌دهید.

 مطالعات نشان می‌دهد، کاپوچینو به کاهش احتمال مرگ زودرس در افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

۹. برای کودکان مفید است

دکتر تاماس دی پائولیس می‌گوید که نوشیدن مقدار کمی کاپوچینو برای کودکان مفید است و می‌تواند به بهبود تمرکز آن‌ها کمک کند. همچنین ترکیب کاپوچینو با شیر احتمال افسردگی در کودکان را کاهش می‌دهد.

 1. برای کبد چرب و سنگ کیسه صفرا مفید است

کافئین موجود در کاپوچینو احتمال ابتلا به سنگ‌های صفراوی و کبد چرب را کاهش می‌دهد. زیرا کافئین انقباض‌های صفرا را بهبود بخشیده و مانع از شکل گیری سنگ می‌شود.

۱۱. به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند

 کاپوچینو به عنوان یک دیورتیک عمل می‌کند و به عنوان یک چربی سوز باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. این نوشیدنی عملکرد را با کاهش دادن خستگی بهبود می‌بخشد.

۱۲.محفاظ دندان‌هاست

مصرف کاپوچینو به علت وجود خواص ضد باکتریایی، موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

۱۳. درمان سردرد است

کافئین موجود در کاپوچینو سردرد را کاهش می‌دهد. کافئین اندازه عروق خونی را کاهش داده و از شدت سردرد کم می‌کند.

تاثیرات معجزه مانند کاپوچینو

همان طور که می دانید، کاپوچینو دارای کافئین بوده و کافئین نوعی ماده محرک است. بنابراین معمولاً برای صبحانه میل می‌شود، همچنین دانش آموزان و دانشجویان هم در شب‌های امتحانات، از این نوشیدنی استفاده می‌کنند تا قدرت تمرکزشان بالا برود.

کارمندان هم وقتی احساس می‌کنند که برای ادامه کار انرژی ندارند می‌توانند سری به نزدیکترین کافی شاپ زده، با خوردن یک فنجان کاپوچینو انرژی خود را باز بیابند.

 شرکت پوران پودر سپاهان با نام تجاری لترا مفتخر به تولید و ارائه بهترین و اصیل‌ترین پودر کاپوچینو برای کافی شاپ ها است که می‌تواند خستگی یک روز کاری سخت را از دوش شما برداشته و آرامشی همراه با انرژی برایتان به ارمغان بیاورد.

بررسی و پژوهش‌های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت کرده است که مصرف کاپوچینو خستگی عضلات و ماهیچه‌ها را برطرف می‌کند، اشتها را کاهش می‌دهد ویبوست را از میان می‌برد.

همچنین ماهیچه‌های شش را شل می‌کند که باعث سهولت در امر تنفس می‌شود. به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می‌دهد و برهمکاری عضلات چشم می‌افزاید.

 مهارت و دقت در انجام کارها را افزایش می‌دهد، مرکز تفکر را تحریک کرده و بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می‌افزاید و به انسان تیزهوشی می‌دهد.

پس با توجه به خواص بیشماری که برای کاپوچینو یاد کردیم از مفیدترین نوشیدنی‌های روزانه محسوب می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد که با نوشیدن کاپوچینو از اثرات معجزه گر آن استفاده نمایید.

انواع کاپوچینو

 

انواع کاپوچینو

در سال‌های اخیر، کاپوچینو از اروپا و استرالیا به کشورهای آمریکای شمالی و فراتر از آن وارد شده است. امروزه، کاپوچینوها را می‌توان در ژاپن، هنگ کنگ، تایلند و بسیاری از مکان‌های غیر منتظره دیگر هم خریداری کرد.

ابتدا باید ببینیم اصلاً کاپوچینو چیست و چه مزه‌ای دارد؟ چه چیزی در این نوشیدنی وجود دارد که آن را در سراسر دنیا محبوب کرده است؟ این نوشیدنی از کجا آمده و تاریخچه آن چیست؟ برخی از تغییرات عمده‌ای که در نوشیدنی‌های سراسر جهان وجود دارد چیست؟ انواع این نوشیدنی در سراسر جهان چیست؟

تمامی این مسائل و چیزهای بیشتردرباره کاپوچینوی دارای شهرت جهانی را در این مقاله می‌خوانید.

 

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه است که از ترکیب اسپرسو و شیر بخار پز درست می‌شود. این نوشیدنی اگر به خوبی تهیه شده باشد و با کیفیت باشد عطر و طعم باور نکردنی دارد. پایه اصلی کاپوچینو قهوه است و شما در نهایت مزه تلخی احساس خواهید کرد.

نکات مهم و جالب درباره کاپوچینو

 • این نوشیدنی در ایتالیا یک بار همراه با صبحانه مصرف می‌شود.
 • بعد از جنگ جهانی دوم این نوشیدنی به طور گسترده مورد توجه قرار گرفت.
 • کاپوچینو فردو در یونان بسیار محبوب است.
 • تهیه کردن کاپوچینو به شیوه درست دشوار است و مهارت خاصی نیاز دارد.
 • میزان شیر کاپوچینو کم بوده و در نتیجه مزه اسپرسو در آن غالب است.
 • هشتم نوامبر روز ملی کاپوچینو است.
 • زنجبیل، کاکائو و دارچین برجسته‌ترین طعم دهنده‌های کاپوچینو هستند.

 

 

ارزش غذایی

۲۳ گرم کاپوچینو حاوی تقریباً ۱۰۰ کالری، ۱۸ گرم کربوهیدرات، ۳ گرم چربی، ۱۳ گرم شکر، ۰.۳۶ میلی گرم آهن، ۹۵ میلی گرم سدیم، ۱.۵ گرم اسیدهای اشباع شده و ۱ گرم اسیدهای چرب ترانس است.

 

کاپوچینو چه مزه‌ای دارد؟

کاپوچینو که خوب درست شده باشد از لحاظ بافت و طعم قوی است و دارای مزه سرزنده قهوه و کمی شیرینی حاصل از قند لاکتوز طبیعی موجود در شیر است. همچنین آن را می‌توان با شکر، شیره‌های ساده و سایر افزودنی‌ها طعم دار کرد.

 

کاپوچینو ایتالیایی

کاپوچینوی اصیل متعلق به ایتالیا است. کاپوچینو نام گروهی از کاتولیک‌ها می‌باشد که بخاطر شباهت نوع کلاهشان با کاپوچینو این نام روی این نوشیدنی قرار گرفت. بعدها کاپوچینو بخاطر طعم و مزه دلنشین آن در سرتاسر دنیا بخصوص آمریکا بسیار مورد توجه و محبوبیت قرار گرفت.

کاپوچینو واقعی ایتالیایی با دستگاه اسپرسوساز درست می‌شود و برای درست کردن نیازمند مهارت خاصی است.

چگونه کاپوچینو تهیه می‌شود

ابتدا، قهوه چی یک شات اسپرسو می‌گیرد. سپس شیر را آماده می‌کند. بخار تحت فشار از نازل بخار به درون یک فنجان فلزی کوچک حاوی شیر خالی می‌شود. که به شیر میزان فراوانی از حباب‌های کوچک، میزان فراوانی گرما و حجمی بسیار بیشتر از پیش را می‌دهد (کفی کردن سریع می‌تواند باعث دو برابر شدن حجم شیر شود).

شیر وقتی درست آماده شود، سبک، لطیف و بسیار خوش مزه تر می‌شود. در نهایت شیر بر روی اسپرسو موجود در یک فنجان از پیش گرم شده قرار می‌گیرد و کاپوچینو سرو می‌شود.

پودر کاپوچینو لترا، محصولی از شرکت پوران پودر سپاهان، با دقت و کیفیت، توسط نظارت متخصصین تهیه شده و در اختیار کافی شاپ ها قرار می‌گیرد. لترا، طعم واقعی کاپوچینو را فرسنگ‌ها دور از مهد آن به شما هدیه می‌دهد.

کاپوچینو چگونه سرو می‌شود

اندازه و روش‌های سرو کردن کاپوچینو از مکانی تا مکان دیگر متفاوت است.

در ایتالیا، کاپوچینو معمولاً در یک فنجان کاسه‌ای شکل چینی و از پیش گرم شده سرو می‌شود. خارج از ایتالیا، در کافی شاپ های بهتر، کاپوچینو در فنجان‌های چینی سرو می‌شود زیرا چینی گرما را بهتر نگاه می‌دارد.

انواع کاپوچینو

کاپوچینو از ترکیب شیر بخار شده و اسپرسو ساخته می‌شود. کاپوچینو برای اولین بار در قرن بیستم شناخته شد. ایتالیایی‌ها شیر را به اسپرسو اضافه کردند که منجر به محبوب شدن کاپوچینو شد.

از آن جایی که دستگاه‌های اسپرسو ساز در ابتدا بسیار بزرگ بودند، این نوشیدنی در کافه‌ها ارائه می‌شد. در کافی شاپ های ایالات متحده علاوه بر غذا  قهوه هم تلخ ارائه می‌شد. سپس فروش نوشیدنی‌هایی مانند کاپوچینو نیز در آنها آغاز شد.

کاپوچینوها انواع مختلفی دارند ازجمله:

 1. کاپوچینو سنتی

با اسپرسو دوبل و کف شیر بخار داده شده تهیه می‌شود.

 

 1. کاپوچینو یخییا فردو کاپوچینو

نسخه سرد کاپوچینو گرم است. در واقع این نوع کاپوچینو از اضافه کردن قطعات یخ به کاپوچینو گرم تهیه می‌شود. در ایتالیا، این نوشیدنی با اضافه کردن یخ به کف شیر به دست می‌آید. در آمریکا نیز اغلب این کاپوچینو یک نوشیدنی سرد است.

 

 

 1. کاپوچینو مرطوب

کاپوچینو لایت و کم رنگ یا کاپوچینو چیارو هم نامیده می‌شود. این کاپوچینو با استفاده از شیر گرم یا مقدار کمی کف شیر بخار داده شده تهیه می‌شود. آن‌ها نسبت به کاپوچینو سنتی رقیق‌تر و خامه‌ای‌تر هستند و بسیار شبیه کافه لاته می‌باشند که کمی کف در بالای آن قرار دارد.

 

 1. کاپوچینو خشک

به عنوان دارک کاپوچینو یا کاپوچینو پررنگ یا کاپوچینو اسکورو هم شناخته می‌شود) شیر کمتری نسبت به کاپوچینوهای دیگر دارد. این کاپوچینو از اضافه کردن مقدار کمی شیر یا کف شیر به قهوه اسپرسو تهیه می‌شود. در این نوشیدنی شیر کمتری نسبت به کف آن وجود دارد. طعم اسپرسو در این نوشیدنی قوی‌تر است و قسمت مایع آن تیره‌تر از کاپوچینو است.

 

 1. کاپوچینو طعم دار

این نوشیدنی در ایالات متحده بسیار محبوب است. شربت‌ها و طعم دهنده‌های خاصی به این نوع کاپوچینو اضافه می‌شود تا طعم‌هایی مانند شکلات، وانیل، نعناع، کارامل، دارچین و تمشک از آن حاصل شود. برخی اوقات، افزودنی‌های دیگر (مانند پودر کاکائو یا دارچین، میزان کمی از کارامل یا سس شکلات) هم بر روی کف کاپوچینو اضافه می‌شوند.

محبوبیت و نوشیدن کاپوچینو باعث تغییرات زیادی در دستورالعمل‌های اولیه آن شده است. هر قهوه‌خانه و کافه کاپوچینو را به نحو خاصی درست می‌کند، بنابراین ممکن است در هر مکانی کاپوچینوی متفاوتی بنوشید.

با این حال، برخی از تغییرات بیشتر است و باعث می‌شود کاپوچینوها نام‌های مخصوصی داشته باشند که البته ممکن است حتی یک کاپوچینوی سنتی را در یک کافه با طعم و مزه متفاوتی از کاپوچینوی سنتی در کافه‌ای دیگر تجربه کنید.

اگر خیلی اهل قهوه نیستید پیشنهاد می‌کنیم از کاپوچینو شروع کنید زیرا طعم لایت تری نسبت به قهوه داشته و مزه شیر آن را ملایم‌تر و همچنین خوشمزه‌تر کرده است. مخصوصاً اگر ابتدا کف آن را با قاشق نوش جان کرده و بعد اسپرسوی آن را مز مزه نموده تا همیشه طعم و مزه‌ای خاص در ذهنتان باقی بماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه یک کافی شاپ موفق داشته باشیم؟

برای داشتن یک کافی شاپ موفق، چند پرسش مهم برای شما مطرح می‌کنیم تا به این موضوع برسیم که چگونه یک کافی شاپ موفق داشته باشیم؟

اگر خودتان به جای مشتری باشید:

ترجیح می‌دهید برای یک نوشیدنی به کجا بروید؟ چه جایی را انتخاب می‌کنید؟ معیار انتخاب شما چیست؟

چه چیز از کافه‌ای که برای رفتن انتخاب کرده‌اید نظر شما را جلب کرده است؟

کافی شاپ ها به منزله فضاهای نجات دهنده‌ای می‌مانند که افراد هر وقت بخواهند می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند، با دوستانشان ملاقات کنند، قهوه‌ای بخورند، کتابی بخوانند یا یادداشت‌های روزانه‌شان را بنویسند.

اما تنها کیفیت غذا و پذیرایی یک کافی شاپ باعث نمی‌شود تا آن جا برای افراد تبدیل به پاتوق‌های همیشگی شود.

گاهی یک طراحی خاص، یک المان، یک ایده، یک خلاقیت باعث می‌شود تا همیشه یک کافی، شاپ را در اوج موفقیت نگاه دارد.

قطعاً در اولین قدم قبل از شروع به تأسیس یک کافی شاپ باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. در زیر به نکاتی می‌پردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک کافی شاپ پر سود و موفق تأسیس کنید.

 

چیدمان و دکوراسیون

حتماً در چیدمان عناصر از قدرت رنگ‌ها غافل نشوید تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طور کلی انرژی مثبت داشته باشد.

اگر از نعمت پنجره‌های بزرگی که رو به خیابانی زیبا و پر از درخت باز می‌شوند در فضای کافی شاپ تان بهره مند هستید پس آن را از دست ندهید، پشت آن را نیمکتی چوبی و زیبا تزیین کنید و مطمئن باشید تا در روزهای برفی و بارانی آن نیکمت طرفداران زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

نهایت تلاش را برای راحتی مشتریانتان به خرج دهید.

برای نشیمن‌های صندلی‌ها و مبلمان کافی شاپ تان سعی کنید کوسن‌ها یا بالشتک‌هایی کوچک درست کنید تا مشتریانتان راحتی بیشتری داشته باشند، مطمئن باشید با این کار مشتریانتان زمان بیشتری را در کافی شاپ شما صرف می‌کنند بدون آن که خسته شوند.

چند بازی فکری دونفره و یا چند نفره، و چند جلد کتاب خوب و کم حجم را در معرض دید بگذارید. باعث می‌شود هر کسی که به فضایی برای استراحت و تمدد اعصاب احتیاج دارد به یاد شما بیافتد.

اگر می‌توانید یک یا دو پریز برق برای هر میز تعبیه کنید تا بتوان از آن برای شارژ موبایل یا لپتاپ استفاده کرد. داشتن چند شارژر زاپاس که بیشتر مدلهای گوشی را ساپورت کند نیز بسیار مفید است.

یکی از جذابیت‌های کافه پخش موسیقی است. موسیقی کافه باید لایت و دلنشین و آرام باشد تا ذهن از شنیدن آن خسته نشود.

 

رایحه مطبوع قهوه تازه دم

در یک کافی شاپ خوب باید عطر و رایحه قهوه اولین چیزی باشد که در بدو ورود به استقبال مشتری می‌آید.

در ضمن یکی از دلایلی که دکوراسیون داخلی بیشتر کافی شاپ ها را از چوب می‌سازند این است که بوی قهوه را به خوبی در خود نگه می‌دارد.

 

کیفیت

عوامل زیادی در کیفیت قهوه‌های شما اثرگذارند. از دانه‌های قهوه‌ای که تهیه می‌کنید تا دستگاه‌های قهوه ساز. چه یک قهوه درست می‌کنید یا یک شیک شکلاتی یا یک آبمیوه حتماً به کیفیت آن دقت کنید.

اگر کیفیت مواد اولیه شما خوب نباشد احتمالاً مشتری را از دست می‌دهید. شرکت (لترا) بهترین و متنوع‌ترین پودرهای بستنی، شربت، کافی، کاپوچینو و هات چاکلت را در اختیار مجموعه کافی شاپ شما قرار خواهد داد.

 

کیفیت منو

منو کافه شما معرف شما هستند. قبل از هر چیز از آنها مراقبت کنید و تمیز نگهشان دارید.

حداقل هر چندماه یک بار آن را دوباره طراحی کرده و هم خوردنی‌های جدید به آن اضافه کنید و هم قیمت‌ها را چک کنید.

با طراحی جدید هر چند وقت یک بار مشتریان ثابتتان را سوپرایز می‌کنید. از قرار دادن توضیح مختصری درباره هر خوراکی و نوشیدنی غافل نشوید.

 

قهوه بیرون بر

قهوه بیرون برای شما همان درآمدی را خواهد داشت که قهوه‌های دیگر دارد. اما در عوض چند خاصیت خوب دارد:

اول آنکه هزینه کمتری به شما تحمیل می‌شود.

دوم آنکه افراد بسیاری قبل از رفتن به سرکار به سراغ شما خواهند آمد و همین باعث می‌شود که شما را بشناسند و به شما برای زمانهای فراغت خود اعتماد کنند و با معرفی شما به دیگران موفقیت کافی شاپ شما را تضمین کنند.

 

خدمات رایگان

مردم دوست دارند برای دریافت رایگان یک محصول کاری انجام دهند، به عنوان مثال یک بازی انجام دهند به سوالی پاسخ دهند و …

مثلاً می‌توانید برای هر سرویسی که ارائه می‌دهید همراهش یک کارت یا تمبر هم به مشتری بدهید و آن‌ها بعد از در اختیار داشتن تعداد معینی از این تمبرها یک سرویس رایگان از شما دریافت خواهند کرد.

نمونه‌های رایگان به مشتریانی که برای اولین بار به کافه شما آمده‌اند راه مناسبی برای سنجش ذائقه مشتریانتان است. به یاد داشته باشید کیفیت این نمونه‌های تست باید به اندازه همان نمونه‌های پرداختی باشد و این صداقت در کار شما است که باعث جذب مشتری خواهد شد.

 

دفترچه نظر دهی

یک کسب و کار موفق مبتنی بر نظرات سازنده مشتریان استوار است، یادگیری از بازخورد صادقانه مشتریانی که در کافه شما حضور دارند نقش مهمی در پیشرفت جایگاه شما دارد و هم این‌که از طرفی شما به نظرات و انتخاب‌های مشتری احترام گذاشته‌اید و این حس خوبی را ایجاد خواهد کرد.

 

سرویس دهی به مشتریان

سرویس مشتری از زمانی که مشتری پا در کافه می‌گذارد شروع می‌شود و تا لحظه‌ای که از آن خارج می‌شود ادامه دارد.

شما زمانی مشتریان راضی‌تری خواهید داشت که کارکنان‌تان بسیار مؤدبانه رفتار کنند و مشتاق به تلاش بیشتر باشند. کارکنان زمانی مشتاق به تلاش بیشتر خواهند بود که خودشان نیز شاد و راضی باشند.

 

مد نظر قرار دادن رویدادها و ایونت ها

اگر رویداد مهمی در پیش هست حتماً به کافه ربطش بدهید. ایونت هایی مثل تماشای فوتبال‌های مهم، برگزاری بازیهای گروهی و دسته جمعی، دورهمی های شعر و موسیقی زنده، شب یلدا، کریسمس می‌توانند از جمله کارهایی باشد که انجام می‌دهید.

 

در پایان برای داشتن یک کافی شاپ موفق:

شروع هر کاری و ادامه دادنش، همه بستگی به این دارد که سخت کار کنیم.

داشتن پشتکار، آمادگی برای یادگیری و خلاق بودن از جمله مهم‌ترین کارها برای موفق شدن است.

کافه داشتن همه این‌ها را به علاوه روابط عمومی بالا نیاز دارد. برای داشتن یک کافه موفق لازم است که بتوانید با رقیبانتان که تعدادشان اصلاً هم کم نیست رقابت کنید و به علاوه خستگی این مسابقه جدی باعث نشود که انگیزه خود را از دست بدهید.

چگونه در ذهن مشتریان کافه‌ها، اولین انتخاب باشیم؟

برای آن که به پاسخ این پرسش برسیم، ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که اساساً چگونه در ذهن مشتریان کافه‌ها، اولین انتخاب باشیم ؟

در آغاز کسب و کار یک کافی شاپ چگونه توجه مشتری را جلب کنیم و چگونه در ذهن مشتریان کافه‌ها، اولین انتخاب باشیم ؟

این پرسش شامل چند پاسخ اصلی است که آنها را نام می‌بریم و به شرح هر یک می‌پردازیم:

 1. برند سازی از طریق حواس پنج گانه

از آن جا که کافی شاپ از دستهٔ کسب و کارهای خدماتی مرتبط با تغذیه است، برندسازی از طریق حواس پنج گانه بسیار هوشمندانه و در عین حال ساده است.

 

برای آن که در شروع کار کافی شاپ تان، این جسارت را به مشتری بدهید که منوی کافی شاپ شما را نیز امتحان کند، باید توجه او را از طریق حواس پنج گانه اش جلب کنید. مهم‌ترین این حواس، موارد زیر هستند:

 

 • حس بینایی

تمامی مواردی که ظاهر کافی شاپ شما را می‌سازند، زیر مجموعهٔ تحریک حس بینایی مشتری قرار می‌گیرند.

 

اگر می‌خواهید جسارت ریسک کردن را به مشتریان خود بدهید، حتماً ظاهری منحصر به فرد را در ابتدا برای نمای بیرونی کافی شاپ خود، سپس برای دکوراسیون داخلی و بعد از این‌ها، ظاهری منحصر به فرد و خلاقانه برای پوشش کارکنان و چیدمان و ارائه خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در نظر بگیرید.

 

دقت داشته باشید که تمامی اینها، تمی مشترک و هماهنگ با یکدیگر و همچنین هماهنگ با نام کافی شاپ و طراحی لوگو شما داشته باشند.

 

جالب است بدانید که انتخاب رنگتم کافی شاپ شما و یا حتی موضوعتم کافه‌تان زیر مجموعه همین حس بینایی قرار می‌گیرند. نمونه‌هایی مثل کافه کتاب یا کافه دوچرخه با دکوراسیونی مربوط به این نام‌ها، می‌توانند در همان نگاه اول، نظر علاقمندان به کتاب خوانی و دوچرخه سواری را به خود جلب کنند.

 

رنگ نیز مبحث مهمی در این زیرمجموعه است. رنگتم کافی شاپ بی شک بهتر است که مرتبط با خوردنی و نوشیدنی و همچنین مرتبط با نام، لوگو و تم کلی کافه باشد. مثلاً انتخابتم رنگ شکلاتی یا فندقی و پرتقالی، می‌تواند بسیار جذاب و اشتها آور باشد.

 

 • حس شنوایی

انتخاب مجموعهٔ موزیک خاصی که همواره مختص کافی شاپ شما باشد، مهم‌ترین راهکار تحریک حس شنوایی مشتریان در برندسازی است.

 

فرض کنید فردی سه بار در طول هفته یا حتی در طول ماه از کنار کافه شما عبور کند و برای مثال هر سه بار صدای ویگن یا محمد نوری را از کافه شما شنیده باشد.

 

این صدا قطعاً برای او یادآور کافی شاپ شما خواهد شد و در اغلب موارد قدرت ریسک را به مشتری خواهد داد که حداقل برای یک بار، محصولات و خدمات کافه شما را امتحان کند.

 

 • حس چشایی

اگر چه برند سازی توسط این حس، بیشتر در مرحله بعدی یعنی نگه داشتن مشتری قرار می‌گیرد، اما شما با انحصار طعم‌ها و مزه‌ها برای کافی شاپ خود، درست مثل همان موزیک، یا همانتم رنگی خاص، جای خود را در ذهن مشتریانتان با طعمی ویژه پیدا خواهید کرد.

 

مشتریان شما نیز با بیان حس و تجربه‌شان نسبت به مزه‌های منحصر به فرد خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های کافه شما، بهترین محرک برای انتخاب شما توسط سایرین هستند.

 

 • حس بویایی

استفاده از یک عطر محرک خاص مثل عطر نوتلا، نارگیل و یا انبه به طور دائمی، در فضای کافی شاپ می‌تواند حس بویایی مخاطب شما را تحریک کند.

 

آن وقت مشتری شما هر کجا و میان هر جمعی که باشد، با استشمام بوی نوتلا یا هر چیز دیگری کهتم بویایی کافی شاپ شما باشد، خاطره حضور در کافی شاپ شما برایش زنده می‌شود و اغلب آن را در جمع بازگو کرده و ناخواسته برای شما مشتریان تازه‌ای می‌فرستد که با اعتماد به یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌شان، برای امتحان محصولات کافی شاپ شما اقدام کرده‌اند. با رعایت این نکات می‌توان تا حدی مطمئن بود که در ذهن مشتریان کافه‌ها، اولین انتخاب باشیم .

 

 1. انتخاب محل مناسب

اگر برای شما امکان دارد، حداقل در شروع کارتان و در زمانی که برای مشتریان ناشناس هستید، محل کافی شاپ خود را در مسیرهای پر رفت و آمد، خیابان‌های اصلی، اطراف دانشگاه‌ها، نزدیک سینما و مراکز خرید و غیره انتخاب کنید. این مسئله خود به خود به انتخاب شدن شما توسط مشتری بسیار کمک می‌کند.

 

پس از آن که با برپایی کافی شاپ خود در یک محل پر رفت و آمد، باعث شدید مشتریان حتی بدون هیچ آگاهی از کیفیت کار شما، به سراغتان بیایند، این شرایط بهترین فرصت است تا شما آن مشتریان یکباره را به مشتریان همیشگی تبدیل کنید.

 

راهکارهای تثبیت مشتری، در ادامه این مقاله، و پس از پایان این مبحث مطرح می‌شود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

 1. جشن افتتاحیه و پذیرایی رایگان

برای افتتاحیه کافی شاپ تان، دوستان و خانواده خود را دعوت کنید. اجتماع آن‌ها مقابل کافی شاپ شما، توجه مردم را جلب می‌کند.

 

همه از یکدیگر سؤال می‌کنند، آن جا چه خبر است؟ و نزدیک می‌شوند تا جواب سؤالشان را بگیرند. بعد با پذیرایی رایگان شما در حد حتی یک اسکوپ بستنی مواجه می‌شوند.

 

آگه مبحث بعدی، یعنی مبحث تثبیت مشتری را رعایت کنید، همین اولین برخورد و یک اسکوپ رایگان بستنی برای پذیرایی افتتاحیه، کافی است که آن شخص برای همیشه مشتری شما باقی بماند.

 

پس با گرفتن جشن افتتاحیه و پذیرایی رایگان، فرصت یک بار امتحان خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های کافی شاپ خود را برای دیگران فراهم کنید تا مشتریان آینده کافه‌تان را تأمین کنید.

 

پس از آنکه در آغاز کسب و کار خود در یک کافه، با توجه به موارد بالا، توجه مشتریان را جذب کردید و این جسارت و فرصت را برای مشتریان فراهم کردید که یک بار سراغ شما بیایند، باید از آن یک بار حضور آن‌ها، نهایت استفاده را بکنید که همیشه انتخاب اول آن مشتری باقی بمانید.

 

روش‌های تثبیت مشتری

 1. برند سازی

مبحث برند سازی از طریق تحریک حواس پنج گانه، علاوه بر تاثیرات چشمگیری که در جذب مشتری دارد، در تثبیت مشتری نیز بسیار مهم است. این مبحث در عناوین بالا شرح داده شده است.

 

 1. تخصص و خلاقیت

تخصص مهم‌ترین و قطعی‌ترین راهکار برای تثبیت مشتری است. حتماً در حرفهٔ کافه داری و انواع حرفه‌های وابسته و مربوط به آن متخصص شوید و از متخصصین استفاده کنید.

 

کیفیت مسئله بسیار مهمی است که بخش عمده آن از تخصص سرچشمه می‌گیرد. غیر ممکن است شما در کاری تخصص و همچنین خلاقیت داشته باشید و در آن کار موفق نشوید.

 

بخش دیگری از کیفیت محصولات شما بستگی زیادی به مواد اولیه آن‌ها دارد. انتخاب مواد اولیه مناسب نیز کاری است که نیاز به تجربه و تخصص دارد. سایت لترا مفتخر است که با تولید بهترین مواد اولیه کافی شاپ ها، اعم از پودر انواع شربت و بستنی، و همچنین انواع کافی و کاپوچینو، مورد توجه بسیاری از این متخصصین قرار گرفته است.

 

علاوه بر تخصص سعی کنید با تقویت ذهن و پرورش مهارت‌های دستی و فکری، خلاقیت خود را وارد تخصصتان کنید و منحصر به فرد شوید. یک کافی شاپ موفق و پر مشتری، کافی شاپی است که بی نمونه و بکر باشد.

 

 1. مشتری مداری و اخلاق حرفه‌ای

احترام، خوشرویی و مشتری مداری همگی از مواردی هستند که مشتری یک بار سر زده به کافی شاپ شما را برایتان دائمی می‌کنند.

 

حتماً این جمله را شنیده‌اید که:

همیشه حق با مشتری است.

ممکن است به تا حدود زیادی جملهٔ ناعادلانه‌ای به نظر برسد اما یکی از رازهای موفقیت شما همین جمله است. شما باید نهایت تلاشتان را در جهت رضایت مشتری انجام دهید.

به یاد داشته باشید که از دست دادن و یا ناراحت و ناراضی رها کردن یک مشتری، از دست دادن و ناراضی نگه داشتن صدها مشتری است.

 

امیدواریم با مطرح کردن این موارد مهم پیرامون انتخاب اول شدن کافی شاپ شما توسط مشتری، به موفقیت و درآمدزایی هر چه بیشتر شما کمک کرده باشیم.

 

طبع کاپوچینو

ما در این مقاله قصد داریم ویژگی‌ها و طبع کاپوچینو که یکی از بهترین و پرطرفدارترین نوشیدنی‌های روز دنیا را در اختیار شما دوستان و عزیزان علاقه‌مند به قهوه قرار دهیم. کاپوچینو یکی دیگر از آن دسته نوشیدنی‌هایی است که بر پایه قهوه تهیه و سرو می‌شود و تمام ویژگی‌های قهوه را دارا می‌باشد.

می‌توان گفت: قهوه جز نوشیدنی‌های بسیار محبوبی است که سرو و نوشیدن آن و همچنین استشمام عطر و بوی بی‌نظیر آن، حالتان را خوب می‌کند و انرژی بالایی را رد شما ایجاد می‌کند.

اگر شما جز دسته افرادی هستید که به قهوه‌ها و این نوع نوشیدنی علاقه بسیار زیادی دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا از طبع کاپوچینو و برخی ویژگی‌های مهم آن باخبر شوید و اطلاعات کاملی از نوشیدنی که میل می‌کنید و یا در کافی‌شاپ‌ها سفارش می‌دهید، داشته باشید.

طبع کاپوچینو به‌طورکلی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت: که طبع قهوه سرد و بسیار خشک است و در هر نوشیدنی که میزان قهوه آن زیاد باشد قطعاً همین طبع را پیدا می‌کند. همچنین قهوه طبع بدن را ملین و رقیق می‌کند و رطوبت را از بین می‌برد و خشک می‌کند.

از طرفی دیگر می‌توان گفت: اگر افرادی که طبع گرمی دارند قهوه مصرف کنند، خواصی زیادی را برای آن‌ها به دنبال دارد. ازجمله خواص قهوه برای گرم‌مزاجان می‌توان به جلوگیری از سوختن خون و صفرا اشاره کرد. به این صورت که قهوه خون را کاملاً رقیق می‌کند و دردهایی که از گرما، به وجود می‌آیند را تسکین و بهبود می‌دهند و همچنین انسدادها و گرفتگی‌های درون رگ‌ها را بازمی‌نماید.

البته به این نکته توجه داشته باشید که مصرف زیاد و بیش‌ازاندازه قهوه مانند هر چیز دیگری باعث بروز اختلالات و مشکلاتی می‌شود. به‌طور مثال می‌توان گفت: که مصرف زیاد قهوه باعث بی‌خوابی، نفخ معده، لاغر شدن بدن، زردی پوست، کولیت روده، کاهش میل جنسی و بیماری بواسیر می‌شود؛ پس در خوردن آن تعادل را حفظ کنید و زیاده‌روی نکنید.

مصلح و کاهش‌دهنده طبع سرد قهوه چه می‌باشد؟

همان‌طور که میدانید مصرف قهوه به دلیل طبع سرد و خشکی که دارد برای افرادی که طبع سردی دارند مناسب نیست و توصیه نمی‌شود. درواقع افرادی که دارای طبع سرد و خشک هستند، با مصرف و نوشیدن قهوه به مشکل برمی‌خورند و بهتر است اگر به این نوشیدنی علاقه دارند و می‌خواهند روزانه از آن استفاده کنند در کنار آن از مصلح استفاده کنند تا دچار مشکل نشوند.

یکی از بهترین و مفیدترین مصلح‌ها برای قهوه که برای سردمزاجان بسیار مفید و حتمی است زعفران می‌باشد. زعفران علاوه بر مصلح بودن، طعم و عطر بسیار خوب و دلپذیری را به قهوه شما خواهد داد و قطعاً یک قهوه خوش عطر و بو را سرو خواهید کرد. پس زعفران طبع سرد و خشک قهوه را متعادل و خنثی می‌کند. بدین‌صورت که در هنگام دم کردن قهوه مقداری از زعفران را به آن اضافه کنید تا نتیجه بی‌نظیر آنرا ببینید.

ترکیبات موجود در قهوه چه می‌باشد؟

در بازار روز دنیا، دو نوع قهوه موجود است و عرضه می‌شود؛ قهوه سبز و یا همان خام و قهوه بوداده و یا سرخ‌شده. این دو نوع قهوه ازنظر ترکیبات شیمیایی باهم کاملاً تفاوت دارند و متمایز هستند. ازجمله موادی که در قهوه‌ها یافت می‌شوند؛ می‌توان به آب، سلولز، چربی، کافئین و مواد قندی اشاره کرد و نام برد. همچنین در قهوه‌های موجود در بازار علاوه بر کافئین بسیار بالا، آلکالوئیدهای دیگری مانند گوانین، هایپو گزانتین، گزانتین و آدنین وجود دارد و یافت می‌شود.

برخی از فواید و ویژگی‌های مثبت قهوه چه می‌باشد؟

* مصرف و استفاده مناسب از قهوه برای افراد مبتلا به بیماری یرقان بسیار مناسب است.

* قهوه یک سم‌زدای بسیار قوی است و می‌تواند مسمومیت‌های ناشی و حاصل از مصرف الکل بالا را درمان کند.

* نوشیدن قهوه باعث جلوگیری از فساد، کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

* اگر قهوه بسیار غلیظ و تلخ میل شود می‌تواند اسهال را بند بیاورد.

* یکی از مهم‌ترین خواص قهوه را می‌توان ضدافسردگی بودن آن نام برد.

* قهوه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بسیار بالایی را دارد.

* قهوه به میزان بسیار بالا و چشمگیری خطر ابتلا به بیماری سرطان را کاهش می‌دهد.

* نوشیدن قهوه می‌تواند تب را برطرف نماید.

* قهوه برای ورزشکاران بسیار مفید و باارزش است زیرا توان و انرژی بسیار بالایی را در افراد ایجاد می‌کند.

* یکی از ویژگی‌های مهم قهوه این می‌باشد که دستگاه عصبی مرکزی بدن را تقویت و قوی می‌کند و همچنین در کنار آن درک و فهم مسائل، سرعت انتقال آن‌ها و شادابی، نشاط و تندرستی را در افراد بالا خواهد برد.

* قهوه دم‌کرده و آماده‌شده می‌تواند باعث رقیق شدن و صاف شدن اخلاط سوداوی شود.

* پودر و گرد قهوه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و بهبودی سوختگی‌ها را دارد.

* مصرف قهوه به‌اندازه مناسب می‌تواند جذب کلسیم و پتاسیم در بدن را بالا ببرد.

* خوردن و نوشیدن قهوه می‌تواند در عمل هضم بسیار مؤثر و تأثیرگذار باشد پس از خوردن قهوه به میزان مناسب غافل نشوید.

چند نکته جذاب و جالب در مورد قهوه

* دانه‌های باارزش و مفید قهوه برای اولین بار توسط یک چوپان، مشهور و معروف شد. بدین‌صورت که این چوپان متوجه شد گوسفندانش پس از مصرف دانه‌های قهوه انرژی بیشتری پیدا می‌کنند و فعالیت و نشاطشان بالاتر می‌رود.

* درخت مخصوص قهوه، یک درخت همیشه‌سبز و شاداب است که ساقه‌ای به شکل استوانه دارد و برگ‌هایش به حالت نوک‌تیز و بیضی‌شکل می‌باشد و اصولاً ارتفاع و بلندی این درخت در طبیعت به ۸ متر هم خواهد رسید.

درخت کهن و قدیمی قهوه یک درخت بومی متعلق به منطقه حبشی می‌باشد و از اوایل و ابتدای قرن پانزدهم به مناطق گرمسیر رفته و در بخش مشرقی زمین گسترش و رشد یافته است.

* افتتاح نخستین و اولین قهوه‌خانه‌ها در شهر مکه بوده است و پس‌ازآن به دلیل تبلیغ و گسترش این نوشیدنی بسیار خوش‌طعم به اروپا وارد شد و مصرف آن در کشورهای اروپایی رواج بسیار زیادی پیدا کرد.

حال به‌طورکلی می‌توان گفت: که قهوه کاپوچینو از قهوه اسپرسو تهیه و آماده می‌شود پس به‌طورکلی طبع آن با قهوه یکی می‌باشد و اگر افراد می‌خواهند که طبع آنرا عوض کنند می‌توانند در کنار آن از چیزهای دیگری استفاده نمایند.

آیا کاپوچینو باعث بی‌خوابی می‌شود ؟

ما در این مقاله قصد داریم در مورد این مسئله که آیا کاپوچینو باعث بی‌خوابی می‌شود صحبت کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا پایان مقاله با ماه همراه باشید.

در ابتدا ما باید با میزان کافئین موجود در انواع قهوه‌های مختلف اطلاعاتی را به دست آوریم؛ زیرا هر نوع قهوه با هر روش و ویژگی که آماده و تهیه می‌شود، از قهوه‌های دمی تا قهوه اسپرسو، ترک و یا دیگر قهوه‌ها و حتی قهوه‌هایی که بدون کافئین هستند، دارای درصدی از کافئین می‌باشند.

به همین دلیل مراکز تحقیقات و آموزشی بسیاری در این زمینه شروع به فعالیت و بررسی میزان کافئین موجود در انواع قهوه‌ها کردند و اطلاعات کاملی را در اختیار ما قراردادند. پس از انجام آزمایش‌ها دریافتند که میزان کافئین موجود در یک فنجان معمولی قهوه دمی که ۸ اونس ظرفیت دارد، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گیرم است.

اما سؤال مهم دیگری که در این بخش مطرح می‌شود این است که آیا کافئین موجود در انواع قهوه‌ها محرک است؟ و آیا کاپوچینو باعث بی‌خوابی می‌شود ؟ برای پاسخ دادن به این سؤال باید گفت: که این مسئله ارتباط مستقیم و کاملی با ساختمان بدن شما دارد؛ یعنی این‌که بدن هر فرد یک نوع واکنشی خاصی نسبت به کافئین نشان می‌دهد. به این معنا که هر فردی دارای آستانه تحملی نسبت به کافئین است که قطعاً منحصربه‌فرد و مختص به آن فرد است و با فرد دیگری تفاوت بسیار بالایی را دارد. باید بدانید که میزان تحمل شما به کافئین به ژنتیک شما بستگی دارد، ولی باید گفت: از تأثیر عادت نمی‌توان در این زمینه غافل شد.

لازم به ذکر است که بر اساس برخی از مقالات و نتایج به‌دست‌آمده، میزان و مقدار مجاز مصرف کافئین برای هر فرد روزانه چیزی حدود ۳۰۰ میلی‌گرم است. این یعنی معادل ۳ تا ۵ فنجان معمولی قهوه دمی در روز.

البته در آزمایش‌ها دیگری بدین‌صورت آمده است که مقدار کافئین برای هر فرد به میزان ۶ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می‌باشد؛ یعنی یک فرد با ۷۰ کیلوگرم وزن، مجاز است که در روز ۴۲۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کند و دچار عارضه‌ای نشود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در وعده غذایی روزانه ما ممکن است که تنها منبع کافئین ما قهوه نباشد و مواد غذایی دیگری که استفاده می‌کنیم دارای کافئین باشد، پس به این موضوع بسیار دقت کنید تا دچار مشکل نشوید.

پارامترها و معیارهای تعیین‌کننده میزان کافئین موجود در انواع قهوه‌ها

* دانه‌های قهوه روبوستا به میزان دو برابر بیشتر از دانه‌های قهوه عربیکا کافئین دارد. پس می‌توان گفت: که اگر ترکیب قهوه شما از پودر قهوه روبوستای بیشتری تهیه‌شده باشد، پس قطعاً میزان کافئین موجود در قهوه شما از قهوه عربیکا بیشتر خواهد بود.

* میزان و مقدار آسیاب کردن دانه‌های قهوه، در وجود کافئین در آن، تأثیر بسیار زیادی دارد؛ زیرا هرچه قدر که دانه‌های قهوه موردنیاز ریزتر آسیاب شده باشند، سطح بیشتری از آن دانه‌ها در تماس با آب قرار می‌گیرند و قطعاً کافئین بیشتری آزاد می‌کنند. پس نتیجه می‌گیریم که هر چه دانه‌های قهوه‌ی استفاده‌شده ریزتر آسیاب شده باشند و به‌صورت پودر درآمده باشند قطعاً کافئین بیشتری دارند و در هنگام تهیه کردن کافئین بیشتری را آزاد خواهند کرد. برای مثال می‌توان گفت: که قهوه پودری مانند قهوه ترک دارای کافئین بسیار بالایی است و خواص کافئین بیشتری را دارا می‌باشد.

البته نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که اگر شرایط و محیطی یکسان در کنار پارامترهای یکسان مثل نسبت قهوه و آب وجود داشته باشد؛ قطعاً مدت‌زمان تماس قهوه با آب، میزان تلاطم و هم خوردگی و درجه حرارت آب درنتیجه کار بسیار تأثیرگذار خواهد بود؛ به‌گونه‌ای که هرچه مدت‌زمان ترکیب آب با قهوه بیشتر باشد، کافئین بسیار بیشتر و بالاتری از قهوه آزاد خواهد شد.

لازم به ذکر است که در یک آزمایش و بررسی نشان داده‌شده است که در قهوه ترک و اصل به دلیل مدت‌زمان بسیار زیادی که قهوه در آب وجود دارد و در کنار آن به دلیل روست پایین قهوه و درعین‌حال میزان آسیاب بالای دانه‌های قهوه و همچنین این موضوع که پودر آسیاب شده قهوه در زمان نوشیدن تا آخرین جرعه در فنجان قرار دارد؛ می‌توان گفت: که این نوشیدنی به‌طورمعمول دارای بالاترین درصد و میزان کافئین در یک حجم مساوی نسبت به دیگر قهوه‌ها می‌باشد.

* یکی دیگر از عوامل مهم در میزان کافئین موجود در قهوه‌ها، مقدار روست و تفت‌داده شدن دانه‌های قهوه می‌باشد. این‌یک باور غلط و اشتباه است که رواج پیداکرده و افراد گمان می‌کنند که هرچه میزان روست و بو دادن دانه‌های قهوه بیشتر باشد، قهوه‌شان تلخ‌تر و دارای کافئین بیشتری است. لازم به ذکر است که درواقع بو دادن و روست بیشتر دانه‌های قهوه و به‌اصطلاح دیگر تیره‌تر شدن دانه‌ها شاید در مزه و طعم واقعی آن تأثیری بگذارد و باعث تلخی قهوه شود ولی در میزان کافئین موجود در قهوه هیچ تأثیری نخواهد گذاشت و این کار بی‌فایده است.

زیرا برای تغییر شیمیایی در ساختار اصلی کافئین و یا به‌عبارت‌دیگر برای از بین رفتن کافئین موجود دردانه‌های قهوه به دما و گرمایی در حدود ۳۱۵ درجه سانتی‌گراد نیاز است، درحالی‌که بیشترین دما و گرمای استفاده‌شده برای روست و تفت دادن دانه‌های قهوه به‌ندرت به ۲۴۵ درجه می‌رسد. پس اگر شما جز دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید قهوه تلخ و خوبی را تهیه‌کرده‌اید و ژست تلخ خوری گرفته‌اید و خیال می‌کنید که سلطان کافئین دنیا هستید باید بدانید که جز تلخ کردن دهان و کامتان هیچ‌چیز بیشتری به دست نخواهید آورد.

* می‌توان گفت: در قهوه‌های دمی، آب و قهوه حدود ۴ تا ۵ دقیقه با یکدیگر در تماس هستند و همین امر است که قهوه‌ها را در رتبه‌بندی ازنظر کافئین قرار می‌دهد. حال منتظر هستید که بدانید قهوه اسپرسو چه ویژگی دارد و تکلیف آنچه می‌شود؟ پس جالب است که بدانید قهوه اسپرسو به دلیل مدت‌زمان تماس نسبتاً بالایی به‌اندازه ۲۰ تا ۳۰ ثانیه‌ای قهوه با آب، ازنظر میزان کافئین موجود و استخراج‌شده از آن در رده‌ها و رتبه‌های میانی قرار دارد و دارای کافئین نسبتاً پایین و معمولی است.

پس نتیجه کلی و جواب در پاسخ به این سوال که آیا کاپوچینو باعث بی‌خوابی می‌شود به دست می‌آوریم این است با تمام این اعداد و ارقام مختلف نمی‌توان به یک حکم کلی در مورد اثر قهوه بر روی خواب همه‌ی افراد رسید؛ بنابراین اگر شنیدید کسی به شما توصیه کرد که قبل از خواب برای داشتن خوابی آرام یک فنجان قهوه بنوشید، نباید تعجب کنید.

آیا کاپوچینو در لاغری تأثیر دارد؟

ما در این مقاله قصد داریم که درباره‌ی نوشیدنی پرطرفدار و بسیار محبوب کاپوچینو صحبت کنیم و اطلاعاتی از این نوشیدنی را در اختیار شما دوستان قرار بدهیم و در کنارش به این موضوع بپردازیم که آیا کاپوچینو در لاغری تأثیر دارد؟

همچنین در این مقاله قصد داریم چند مورد از ویژگی‌های کافئین را برای شما بازگو کنیم تا به‌طورکلی دریابید که به چه میزان باید کافئین و نوشیدنی‌های کافئین دار را در طول روز مصرف کنید و در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نکنید و یا به شنیده‌ها و باورهای غلط خود، بسنده نکنید.

به‌طورکلی می‌توان گفت: که همه‌ی افراد، امروزه به دنبال داشتن هیکل و اندامی مناسب، ایده آل و متناسب با قد و وزن خود هستند. به همین دلیل است که همه افراد تا حدودی مواد غذایی و نوشیدنی‌های چاق و یا لاغر کننده را می‌شناسند و در خوردن آن‌ها برای خود حدومرزی را قرار می‌دهند. حال این سؤال را باید پرسید که واقعاً آنچه افراد در مورد چاق و یا لاغر کننده‌ها می‌دانند درست است؟ پس لازم است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا نظر خود را درباره برخی نوشیدنی‌ها تغییر دهید و به یک باور درست برسید.

نوشیدنی‌های خوشمزه و چاق‌کننده‌ای که کافئین دارند را کمتر مصرف کنید.

امروزه بارها دیده‌شده است که در برنامه رژیم لاغری افراد به‌اشتباه برخی مواد غذایی قرار داده می‌شود. برای درک بهتر این موضوع که آیا کاپوچینو در لاغری تأثیر دارد؟ از چای و قهوه شروع می‌کنیم. این دو نوشیدنی پرطرفدار و روزمره با اعتقادات اشتباه که لاغر کننده است مورداستفاده قرار می‌گیرند ولی لازم است که بدانید کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها، آن‌ها را در دسته نوشیدنی‌های چاق‌کننده قرار می‌دهد.

کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها فواید بسیار زیادی ازجمله بهبود و بالا بردن عملکرد مغز، حافظه، سطح هوشیاری و غیره دارد و ایجاد انرژی مضاعف در بدن می‌کند؛ ولی کافئین در کنار این فواید، معایب و اثرات جانبی دیگری را هم به همراه دارد. در ادامه برخی از فواید ترک کافئین و کمتر خوردن آن‌ها را در اختیار شما دوستان عزیز قرار می‌دهیم:

چند مورد از تأثیرات و اثرگذاری کافئین موجود در نوشیدنی‌های چاق‌کننده بر روی اضافه‌وزن و تناسب‌اندام

 1. کافئینی که طول روز، شما برای لاغری و تناسب‌اندام مصرف می‌کنید نمی‌گذارد شما لاغر شوید. شما با استفاده از نوشیدنی‌های متداول مثل قهوه و چایی که دارای بسیار زیادی از کافئین است، فقط کالری بدن خود را افزایش می‌دهید و درنتیجه در چربی سوزی شما هیچ نقش مستقیمی ندارد.

همچنین برخی از افراد در کنار نوشیدنی‌های خود مثل چای و یا قهوه‌های متفاوت، برای خوش‌طعم کردن و خوش‌مزه کردن آن‌ها از شیرینی‌ها و یا خامه‌ها استفاده می‌کنند و این کار یعنی افزایش کالری، زیرا این‌گونه روند کالری سوزی و کاهش وزن شما کاملاً برعکس خواهد شد و نتیجه عکسی خواهید گرفت.

 1. کافئین‌ها باعث باریک شدن و بسته شدن رگ‌ها و شریان‌های خونی در بدن می‌شوند. به همین دلیل است فشارخون افزایش پیدا می‌کند و باعث بیماری می‌شوند. در این هنگام شما پس از نوشیدن قهوه‌ها و چای بیشتر احساس ناآرامی، اضطراب، تنش و ترس خواهید کرد و اذیت خواهید شد.
 2. درست است که کافئین‌های موجود در خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها، سوخت ساز بدن را بالا می‌برند و باعث افزایش انرژی خواهند شد اما در مقابل آن، خاصیت اسیدی بسیار زیادی دارند و ممکن است در شما اختلال ایجاد کند و شمارا دچار مشکل کند. همچنین استفاده زیاد از کافئین برای کبد بسیار مضر است و باعث ترشح فراوان اسید معده می‌شود.
 3. مصرف کافئین‌ها می‌تواند به‌طور موقت و لحظه‌ای باعث افزایش اشتها در افراد شود و به همین دلیل پرخوری را به همراه خواهد داشت که این خود یکی از عوامل چاقی و افزایش کالری در بدن است. پس از مصرف کافئین در طول مدت‌زمان کوتاهی به دلیل افزایش و بالا رفتن متابولیسم بدن، ممکن است در فرد احساس گرسنگی به وجود آید و این امر موجب پرخوری و افزایش وزن خواهد شد.
 4. نکته‌ی مهم دیگری که درباره‌ی کافئین و نوشیدنی‌های کافئین دار وجود دارد این است که اگر این نوشیدنی‌ها و یا مواد کافئین دار در شب مصرف شوند، باعث می‌شوند که نتوانید بخوابید و شمارا بیدار نگه می‌دارند. این امر به دلیل آن است که کافئین باعث می‌شود فعالیت مغز افزایش یابد و به همین طریق سطح هوشیاری بالا می‌رود و درنتیجه مغز نمی‌تواند بخوابد و توانایی بیدار ماندنش افزایش می‌یابد.

به همین دلیل است که برخی از افراد برای شب‌بیداری و انجام کارهای خود در شب، از نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده می‌کنند و یا برای درس خواندن این نوشیدنی‌ها را مصرف می‌کنند تا هم‌سطح هوشیاری‌شان بالا رود و هم از خواب‌آلودگی دور شوند.

البته به این نکته مهم توجه کنید که اگر شما به خوردن قهوه و بیداری در شب عادت کرده‌اید پس از مدتی متوجه خواهید شد، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید احساس خواب‌آلودگی و کسالت خواهید داشت و می‌توان گفت: که این واکنش به دلیل همان کافئین مصرفی در بدن می‌باشد و متناسب شما و بدنتان، به کافئین بیشتری برای سرحالی نیاز دارد و بدین‌صورت شما اعتیاد به کافئین پیدا می‌کنید.

پس می‌توان نتیجه گرفت که کافئین نمی‌گذارد خواب عمیق و خوبی را داشته باشید و حالت هوشیاری مغز را در طول خواب حفظ می‌کند. همچنین کافئین زیاد اثرات منفی و مخربی را بر روی تمرکز و حواس بدن خواهد داشت. پس در خوردن کافئین زیاده‌روی نکنید و تعادل را حفظ کنید.

 1. اگر شما فردی هستید که در طول روز حدود ۳ تا ۴ فنجان قهوه و یا ۶ تا ۷ عدد فنجان چای مصرف می‌کنید، این بدان معنا می‌باشد که شما مصرف کافئین بسیار بالایی را، دارید و درواقع به نوشیدنی‌های کافئین دار اعتیاد و وابستگی پیداکرده‌اید.

ولی به این نکته توجه کنید که نوشیدن و مصرف زیاد مواد کافئین دار در بدن باعث خستگی مفرط، دل‌پیچه‌های ناگهانی و شدید، سردردهای شدید، نوسانات خلقی، تپش بالای قلب، خشم و عصبانیت می‌شود و این حالت‌ها برای چند روز متوالی در بدن شما خواهند ماند. پس از خوردن زیاد مواد کافئین دار دوری‌کنید.

حال به یک جمع‌بندی کلی می‌پردازیم و درواقع می‌توان گفت: که نوشیدنی کاپوچینو از قهوه تهیه می‌شود و قهوه جز یکی از مواد کافئین دار می‌باشد و خواص و ویژگی‌های متعددی را به همراه دارد. ولی برای لاغری به میزان زیاد توصیه نمی‌شود و اگر زیاد از حد مصرف شود حتی جواب معکوسی را خواهد داد، پس در خوردن مواد کافئین دار به‌خصوص در دوران رژیم لاغری خود، تعادل را حفظ کنید.